Klimaneutraler versand | Gratis ab 99€
100% Zufriedenheit

Филтри

0

Филтри

0

Сорти на грозје

Се верува дека одлични вина можат да се направат само од големо грозје. Разновидниот терен на Македонија нуди разновидни лозја. Плодовите на нашите црвени вина доаѓаат од лозја лоцирани на помали надморски височини со богати, тешки и глинести почви. Во другите лозја, постудената средина придонесува за свежина и хармонија на сортите бело грозје засадени на полесни почви и на повисоки надморски височини. Поради исклучително поволните климатски услови, македонското органско грозје се прска само до 4 пати годишно.

 

Темјаника

Грозје од мистериозно потекло, со нагласено морско оревче и прекрасен мирис кој никого не остава рамнодушен. Самото име, темјан, значи силен, интензивен мирис на мајчина душица. Виното Темјаника едноставно ви го обоува денот со веселите бои на цвеќето и овошјето.

Се вели дека потекнува од Блискиот Исток и може да се преведе под многу синоними во зависност од тоа каде се одгледува. Оваа сорта претставува една од најстарите и на крајот најраспространетите сорти во светот. Примарното име според OIV е Muscat Blanc a Petit Grains. Во Македонија главно се среќава во Тиквешкиот вински регион, каде што подолго време се одгледува посебно во винова лоза; Во последно време, пак, има нови лозови насади поради големата побарувачка за оваа сорта поради интересот за производство на вина Мускател.

Темјаника е сорта на која и треба топла клима, со долги и суви есени кои создаваат совршени услови за грозјето да остане подолго на лозата и да апсорбира повеќе шеќер. Подоцна може да се преработи во суво грозје за правење природни десертни вина со висока содржина на алкохол.

Темјаника има просечен принос, а грозјето е со густа кора, средно големо со жолто-зелена кора и рѓосани дамки на сончевата страна. Грозјето е компактно, со средна големина и цилиндрично-конусна форма. Сокот е безбоен со интензивна арома на морско оревче. Има и темна темјаника, која е многу ретка и со исклучителен квалитет.

Македонската Темјаника има интензивна жолтеникаво-златна боја со зелени нијанси и високо сложени и миризливи мириси. Главните ароми се оние на Мускат и се зачинети; На почетокот доминираат овошни мириси на праска, кајсија, суви сливи и портокал, а подоцна следат ароми на босилек и темјан.

Виното Темјаника се служи на температура од 10-12 степени и може да се конзумира со лесни јадења, бело месо, морски плодови и десерти.

Вранец

Зборот Вранец значи силен, црн и моќен коњ (црн пастув), а виното направено од оваа сорта грозје асоцира на сила, моќ и успех. Вранец значи и гавран или црно, поради што виното во Македонија е познато и како црно вино.

Вранец е автохтона балканска сорта и нејзините вина го претставуваат карактерот на луѓето што живеат на овие простори - топлокрвни и силни. Се верува дека настанал преку природно вкрстување или преку спонтана мутација. Одамна се одгледува во Црна Гора, а може да се најде и во Далмација, Херцеговина, но во Македонија е најважната и водечка сорта за производство на црвено вино, притоа претставувајќи ја природата на македонските црвени вина.

Климатските услови во Македонија овозможуваат оваа сорта успешно да се одгледува во речиси сите лозарски региони. Оваа сорта главно се среќава во централните вински предели низ долината на реката Вардар.

Виното направено од оваа сорта може да се препознае по неговата интензивна боја. Високата содржина на вкупниот број на антоцијани е главната карактеристика на овој вид вино што го прави единствен. Виното е погодно за мешање со вина Мерло, Каберне Совињон и Сира, како и со занаетчиски вина од нивната боја.

Покажува сортен и богат мирис со ароми на зрели плодови. Вкусот е полн, со мазна структура и хармонија. Младите вина се со светло виолетова боја, со мирис на џем од јагоди и шумски плодови и цврста танична структура со потенцијал за стареење во дабови буриња. Кога ќе заврши созревањето, тие даваат квалитет и негуваат сложени вкусови на сушено овошје и какао. Ова вино има хармонија на сложени ароми кои наликуваат на шумски бобинки, богати танини, чоколадо и алкохол.

Мерло

Мерло е црна и сина сорта на грозје која произведува помазни, средно до полно суви црвени вина. Во моментов е најодгледувана сорта црвено грозје во регионот Бордо во Франција и втора најраспространета и популарна сорта црвено грозје во САД - веднаш зад Каберне Совињон.

Мерло има тенденција да има сличен профил на вкус на Каберне Совињон и всушност припаѓа на истото семејство на грозје. Главната разлика помеѓу овие грозје е тоа што Мерло има потенка кора и има тенденција да биде помалку адстрингентно поради помалку и помеки танини. Одржува и поовошно, понекогаш помалку сложено тело.

Во Македонија се одгледува во 50-тите години како прилично перспективна сорта за климатските услови. Во денешно време може да се најде во винските региони на Скопје, Куманово, Велес, Тиквеш, Овчеполе, Охрид и Битола. Созрева во втората половина на септември во тиквешките лозја, најмалку една недела пред Каберне Совињон.

Точните ароми што Мерло ги дава на виното не е лесно да се дефинираат. Сливата и црната цреша се меѓу најчесто користените дескриптори засновани на овошје, иако Мерло често се користи за производство на вина со специфична текстура наместо специфичен вкус.

Мазни, тркалезни и „лесни за пиење“ се вообичаени описи на вината Мерло. Главната причина за ова е што грозјето Мерло е релативно големо во однос на нивните семки и дебелината на корите, кои содржат танини. Поради оваа причина, сортата често се користи за омекнување на вина од повеќе танински сорти.

Една од карактеристиките на сортата Мерло кога се одгледува во потоплите клими во Македонија е тоа што може да презрее за краток временски период, само неколку дена откако ќе достигне целосна зрелост.

Шардоне

Шардоне е најпознатата сорта на бело вино во светот и исто така една од најраспространетите во светот.

Шардоне е многу посебен стил на бело вино бидејќи навистина добро го изразува местото каде што се одгледувало и техниките што се користат во винаријата. Таа, исто така е релативно лесна за одгледување и добро се прилагодува на различни клими, така што можете да ја најдете низ најголемите вински региони во светот.

Во Македонија главно се среќава во областите Скопско, Велешко и Тиквешко, со тенденција на понатамошно ширење. Созрева во тиквешките лозови насади на почетокот на септември и определувањето на оптималниот датум на берба е од исклучителна важност за квалитетот на производството на вино.

Шардоне може да има различен вкус во зависност од тоа каде расте и како е направен. Но, обично, Шардоне е суво, средно до полно вино со умерена киселост и алкохол. Неговите вкусови се движат од јаболко и лимон до папаја и ананас, а исто така открива ноти на ванила кога старее со даб.

Може да се каже дека шардоне е најсреќната комбинација од сите сорти: македонските винари сакаат да го одгледуваат, винариите сакаат да го прават, а сите сакаат да го пијат.

Поради широкиот опсег на стилови, Шардоне има потенцијал да се комбинира со широк спектар на видови храна. Најчесто се комбинира со печено пилешко и друго бело месо како мисирка.

Пино Ноар

Пино Ноар е најпопуларното светло црвено вино во светот. Сакана по аромите на црвено овошје, цвеќиња и зачини, нагласени со долга, мазна завршница.

Постојат две теории во врска со името Пино. Една од нив е дека тие настанале затоа што нивното грозје во форма наликува на бор (пино на француски). Сепак, може да потекнува од име на место во Франција како Пинос или Пињол.

Во Македонија го има во Велес, Куманово, Овчеполско, Битолско и други вински предели. Созрева во велешките лозови насади во почетокот на септември. Кластерот е мал, цилиндричен, долг и компримиран. Бобинката е мала, темно сина боја и има тенка кора. Македонскиот Пино Ноар е вино со грандиозна елеганција и сложеност, богато, но едноставно; убава, но со длабочина и моќ.

Типично, Пино Ноар е сув, лесен до средно тело, со мала киселост, свилени танини и содржина на алкохол помеѓу 12 и 15%. Најдобриот вкус на Пино Ноар има сложени вкусови кои вклучуваат цреша, малина, печурки и шумски под, како и ванила и зачин за печење кога стареат во француски даб.

Во принцип, добро се вклопува со различни вкусови и групи на храна, но како деликатно вино, се претпочитаат полесни јадења. Лесни, овошни изрази добро се комбинираат со пилешко и масни морски плодови како лосос.

Ризлинг

Ризлинг е ароматична бела винска сорта на грозје која произведува цветно бело вино со вкусови на овошје. Ризлинг грозјето првично доаѓа од регионот на Рајна, кој се протега низ делови од Германија, Франција, Австрија и Швајцарија.

Ароматичен и свеж, Ризлинг, кој се смета за една од најголемите сорти на бело вино во светот, често се наоѓа меѓу чистотата на неговите германски повторувања и сложеноста на неговите колеги од Алзас.

Дегустацијата на Ризлинг започнува со интензивни ароми кои се издигнуваат од чашата (дури и кога виното е мраз студено). Ова ароматично вино нуди примарни овошни вкусови на овошни плодови како што се нектарина, кајсија, јаболко со мед и круши.

Покрај овошјето, често ќе мирисате работи како саќе, јасмин или кора од лимета, заедно со забележлива арома што мириса слично на бензин или нафтен восок (природно соединение наречено TDN). На непце, Ризлинг има висока киселост, слична на нивоата што се наоѓаат во лимонадата.

Познато е дека германските ризлинг одлично се комбинираат со кинеската храна, кујната Кајун, Текс-Мекс (со цилинтро), печено свинско месо, печена патка или гуска, морска храна, тајландска храна, па дури и преливи за салата со состојки кои тешко се комбинираат како оцет.

Траминец

Траминец е сорта на грозје за која постојат повеќе теории за потекло. Некои велат дека потекнува од Италија и Тиролските Алпи, поточно од селото Трамин во Јужен Тирол, други велат дека сортата доаѓа од Алзас во Франција.

Поради својата многу интензивна и силна арома, нема да им се допадне на сите, а се карактеризира и со висока содржина на алкохол и ниска киселост, поради што е особено изразена неговата веќе карактеристична сладост.

Ако се собере навреме, обично содржи само еден до два грама остаток на шеќер, а повисокиот алкохол и пониските киселини прават Траминец да изгледа посладок отколку што е. Тоа е посериозно вино од Мускат поради истата причина, а квалитетниот траминер нуди многу посложени ароми - од праска, диња, ѓумбир до цимет и зачаден мирис на миризливи стапчиња.

Поради овие својства, траминецот оди добро со сирења со одредена количина благородна мувла и со речни риби како што се сом и крап, чорба од риба и ракчиња. Вината од оваа сорта грозје се препорачуваат и за ориентална кујна и се пијат добро изладени.

Интересно е да се пие многу разладено, препораката е околу 6 степени Целзиусови. Тоа ќе биде затоа што доаѓа од падините на Алпите и генерално ужива постудена клима.

Плавец Мали

Оваа хрватска сорта, со потекло од Далмација, е широко користена во Македонија за производство на висококвалитетни црвени вина, каде што е застапена на ограничени површини во велешкиот, тиквешкиот и овчеполскиот вински регион. На сортата и треба топла клима со долга и топла есен, а во велешкото лозје зрее во средината на октомври.

Вината содржат 11-12% вол. алкохол и 7-8 g/L вкупна киселост. Се карактеризираат со силна боја, свежина и киселост. Погоден за мешање со обоени и доволно слаби вина, во Македонија најчесто се блендира со вранец, давајќи вина со ароми на какао и диви црни плодови и богата овошна структура.

Вкусот најчесто се опишува како рустикален, со примеси на темни бобинки, цреши, бибер и зачини, а виното има одлични способности за стареење, особено во својот врв кога виното е со висок квалитет од самиот почеток.

Јадења за Плавац се тврди, солени и зачинети сирења, јадења од црвено месо со силен вкус, дивеч и телешки јадења во дебели, богати сосови.

Кратошија

Кратошијата е сорта на грозје која има долга историја во Македонија. Се смета дека на територијата на Македонија се одгледува уште од античко време, кога виното се точело во амфори и се испраќало до благородниците. Кратошијата иако речиси исчезнала, преживеала и винарите ја претвориле во сорта со врвен квалитет.

Грозјето од сортата Кратошија е со средна големина, цилиндрично и конусно, а често со посебен рачис, средно збиено или брашно. Бобинката е со средна големина, кружна до рамна со густа кора и темно сина боја.

Во споредба со сортата вранец, Кратошија има помалку шеќер, а повеќе киселина. Во однос на стилот на вино, тоа е доста разноврсна сорта: од лесни и овошни (стил на Божоле) до вина со висока содржина на алкохол до софистицирани, сложени вина достојни за стареење (стил на Бордо).

Генерално, сепак, најдобри вина се сувите вина со светло-црвена боја и виолетови нијанси, релативно висока содржина на алкохол, малку екстракт, разумна количина киселост и овошна арома која со текот на времето добива зачинета нијанса. Најдобро оди со сите видови месо на скара и зачинето сирење.

Кратошија е неверојатно вино за комбинирање со јадења на скара. Аромите на црвеното вино Кратошија одлично излегуваат со јадења на скара. Овошните ноти на ова вино го прават неверојатен спој со многу познатото солено сирење. Вкусовите на сирењето ги надополнуваат вкусовите на виното.

Смедеревка

Водечка сорта на грозје за производство на бели вина во Македонија е смедеревка. Се вели дека потекнува од Србија, но неговото потекло не е точно документирано. Оваа сорта е една од најстарите на Балканот и главно се среќава во области со лозови насади за сорти на бело вино во речиси сите вински региони во Македонија.

Смедеревка зрее на почетокот на октомври и обично дава голем принос. Бидејќи е чувствителен на студ, најмногу се одгледува во потоплите лозарски предели на Македонија на плодни, здрави и длабоки почви. Грозјето е големо, овално, со тенка, проѕирна и тврда кора, со зеленикаво-жолта боја.

Бидејќи оваа бела винска сорта грозје се смета за доцна зрела, вината направени од неа се сметаат за релативно кисели и зашеќерени. Исто така, се претпоставува дека овие вина имаат висока содржина на алкохол. Ваквите вина се опишани како силни вина кои прават многу добар избор за тврдокорните љубители на вино.

Вкусот на вината произведени од оваа сорта грозје се смета за многу кисел, па затоа треба да се пие со газирана вода или сода.

Сите вина направени од овој сортен пар на бело вино најдобро се комбинираат со јадења како далматинската чорба позната како броде, леб со лук и низа кинески деликатеси.

 

Страстен одгледувач
Индикатори за квалитет на вино
Сложеност
Висококвалитетните вина се покомплексни во нивниот профил на вкус. Тие често имаат бројни слоеви кои ослободуваат вкусови со текот на времето. Овие вкусови можат да се појават на небото едно по едно, што ви дава време да уживате во секој пред да се појави следниот.
Биланс
Петте компоненти - киселост, танини, шеќер / сладост, алкохол и овошје - мора да бидат избалансирани. За вината што треба да созреат неколку години за да достигнат зрелост, тие имаат време што им е потребно за да постигнат оптимална рамнотежа.
Типичност
Друг индикатор за квалитетот на виното е типичноста или како виното изгледа и вкусува како што треба. На пример, колку виното Мерло „има вкус на Мерло“.
Интензитет и завршна обработка
Висококвалитетните вина изразуваат интензивна арома и долготраен финиш, а аромите траат по проголтањето на виното. Аромите што исчезнуваат веднаш може да покажат дека вашето вино во најдобар случај е со слаб квалитет.
1
Weinshop Wängi Europe | Wein Mazedoniens
Powered by limun.co