Klimaneutraler versand | Gratis ab 99€
100% Zufriedenheit

Филтри

0

Филтри

0

Domaine Lepovo Pinot Noir - Tikves 255

Domaine Lepovo Pinot Noir - Tikves

Domaine Lepovo Pinot Noir - Tikves

Категорија: Црвено вино Код на статијата: 255

Суво црвено вино, зреено во барик буриња 12 месеци.

Ова пино ноар со јака рубин боја има изразени ароми на зрели црни рибизли, со зачински и хербални ноти и комплексен вкус на јагоди и малини заокружени со вкус на ванила и чоколадо добиени од барик бурето.

Полниот вкус и долгиот финиш со нијанси на какао и црна цреша се само дел од одликите на ова добро балансирано и со голем потенцијал за стареење пино ноар.

0.75 l
2020
14.5% vol.
12 Месеци
Вклучена цена ДДВ.1l = 43,87 €
32,90 €
15 парчиња на лагер
+
3 5 7 Product
  • Produzent
  • Region
  • Опис
  • Garantie
  • Оставете коментар
Карактеристики
Алергени:enthält Sulfite
Увозник:Venera Prahl - Weinshop Wängi Europe, Voesch 161, 47906 Kempen
Температура на сервирање
16°C18°C
Комбинација со храна
Јагнешко
Црвено месо
Диви
Tуна во црвен сос
Food jagnje, Food crvenomeso, Food divljac, food-riba-crveni
16
18

Alterung in Eichenfässern für 12 Monate.

Der sortenreine, kräftige und rubinrote Pinot Noir zeigt ein Aroma reifer schwarzer Johannisbeeren, mit kräuterigen und würzigen Nuancen und einem komplexen Geschmack von Erdbeeren und Himbeeren, abgerundet von Vanille, Schokolade und Röstnoten.

Das Terroir von Lepovo bietet ein volles Mundgefühl und einen anhaltenden Abgang von Kakao und Schwarzkirsche. Ziemlich komplex, aber ein ausgewogener und altersgerechter Pinot Noir.

Invecchiato in botti di rovere per 12 mesi.


L'unico vigneto, dal colore pungente e rubino, il Pinot Nero mostra un profumo di ribes nero maturo, con sfumature erbacee e speziate e un gusto complesso di fragole e lamponi, arrotondato da vaniglia, cioccolato e note tostate.


Il terroir di Lepovo offre una sensazione di bocca piena e un finale persistente di cacao e amarena. Abbastanza complesso, ma allo stesso tempo un Pinot Nero equilibrato e degno di invecchiare.

Vieilli en fûts de chêne pendant 12 mois.


L'unique vignoble, de couleur piquante et rubis, le Pinot Noir présente un arôme de cassis mûr, avec des nuances herbacées et épicées et un goût complexe de fraises et de framboises, arrondi par des notes vanillées, chocolatées et grillées.


Le terroir de Lepovo offre une sensation en bouche pleine et une finale persistante de cacao et de cerise noire. Assez complexe, mais un pinot noir bien équilibré et digne de vieillir.

Суво црвено вино, зреено во барик буриња 12 месеци.


Ова пино ноар со јака рубин боја има изразени ароми на зрели црни рибизли, со зачински и хербални ноти и комплексен вкус на јагоди и малини заокружени со вкус на ванила и чоколадо добиени од барик бурето.


Полниот вкус и долгиот финиш со нијанси на какао и црна цреша се само дел од одликите на ова добро балансирано и со голем потенцијал за стареење пино ноар.

2020
0.75
14.5
12
151220091
Mundus Vini Gold
Yes
Yes
Тежина: 100 kg
Произведувач: Domaine LepovoDomaine Lepovo

Тиквешки вински регион

Тиквешкиот вински подрегион се наоѓа на иста географска должина како и Тоскана во Италија, Бордо во Франција и долината Напа во САД. Според површината, тој е еден од најголемите региони во Македонија, кој се наоѓа на 41-42˚ географска ширина. Климата е мешовита, континентално-медитеранска. На југ од Тиквешкиот регион преовладува медитеранска клима со долги и топли лета.

На север преовладува континенталната клима со благи и дождливи зими. Средната годишна температура е 13,3˚C, додека, пак, во периодот на вегетација е 18˚C. За време на летниот период, температурите може да достигнат над 40˚C. Средната вредност на водниот талог за време на вегетацискиот период е 300-500 mm.

Тиквешкиот регион од три страни е „заштитен“ со планини што оневозможуваат северните ветрови да продрат до лозовите насади. Во Тиквешкиот регион преовладуваат следните видови почви: рендзина, смолник, делувијална, алувијална и тера роса (Terra Rosa).

Tikveš

Приказната за винаријата "Тиквеш" започнува пред 130 години, далечната 1885 година. Таа е најстарата и најголемата винарија во Југоисточна Европа.

Откако М6 Инвестмент груп ја презеде винаријата во 2003 година, имаше значителни инвестиции од близу 30 милиони евра во најнова технологија, а особено внимание беше посветено на подобрување и модернизирање на целиот производствен процес.

Тиквеш експериментира да создаде нови вкусови кои ќе генерираат нови потреби на потрошувачите. Секој "пронајдок" што го прават е вистинска комбинација на локални и меѓународни видови грозје; локалната традиција на вино и светските искуства.

Овој процес на експериментирање во нивната "лабораторија" го раководи Филип Камби – најдобриот вински консултант во светот за 2010 година, според реномираниот "Wine Advocate", Роберт Паркер.

Гаранција за задоволство

И покрај внимателната контрола на квалитетот, може да се случи вината да имаат вкус на плута или други оштетувања.

Само испратете ни е-пошта на support@fino-vino.eu и ќе добиете рефундирање на целосната куповна цена или замена за испорака за вашата нарачка.

Гласај:

Дајте коментар за овој производ:

Име:
Страстен одгледувач
Индикатори за квалитет на вино
Сложеност
Висококвалитетните вина се покомплексни во нивниот профил на вкус. Тие често имаат бројни слоеви кои ослободуваат вкусови со текот на времето. Овие вкусови можат да се појават на небото едно по едно, што ви дава време да уживате во секој пред да се појави следниот.
Биланс
Петте компоненти - киселост, танини, шеќер / сладост, алкохол и овошје - мора да бидат избалансирани. За вината што треба да созреат неколку години за да достигнат зрелост, тие имаат време што им е потребно за да постигнат оптимална рамнотежа.
Типичност
Друг индикатор за квалитетот на виното е типичноста или како виното изгледа и вкусува како што треба. На пример, колку виното Мерло „има вкус на Мерло“.
Интензитет и завршна обработка
Висококвалитетните вина изразуваат интензивна арома и долготраен финиш, а аромите траат по проголтањето на виното. Аромите што исчезнуваат веднаш може да покажат дека вашето вино во најдобар случај е со слаб квалитет.
1
Weinshop Wängi Europe | Wein Mazedoniens
Powered by limun.co